Ďakujeme našim partnerom:


O financiách a o tom, čo sa za ne nedá kúpiť...

Kedy Američania pochopia, že východná Európa nie je synonymom zaostalosti?

27.02.2009 18:58

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl napísal v liste pre Financial Times, že nálepka "stredná a východná Európa" už nemá v ekonomickom význame zmysel.

Hampl tak reagoval na tendenciu tlače v poslednej dobe hovoriť v súvislosti s ekonomickými problémami a potrebou vonkajšej pomoci o tomto regióne ako celku. Viceguvernér tvrdí, že v spomínanom regióne sú krajiny ekonomicky silnejšie i slabšie. S týmto možno na 100% súhlasiť. Na Slovensku sme napríklad krízu aj vďaka euru pocítili veľmi mierne, niektorí susedia sa trápia podstatne viac.

Na druhej strane chápem Američanov, ocitli sa v ekonomických problémoch a prirodzená ješitnosť ich núti myslieť si, že ak oni výrazne pociťujú krízu, na "divokom východe" to musí byť automaticky horšie.

Raz darmo, krajine ako Slovensko nestačia tvrdé reformy, rovnako tvrdo musí pracovať na budovaní vlastného imidžu. Len na ilustráciu: jeden známy mi svojho času hovoril o Talianovi, ktorí sa bojí prísť na Slovensko, lebo má strach z mafie. :) Iste si mnohí pamätáte americké filmy, ktoré opisovali Slovensko ako priveľmi divoký východ, napríklad Hostel a Eurotrip.

Slová českého viceguvernéra zrejme padnú na úrodnú pôdu v prípade elitných čitateľov Financial Times. Čo však pre ostatných Američanov? Pre nich asi bude treba vydať mapu dopadov krízy. Krajiny, ktorým sa darí, budú biele alebo svetlé. No a krajiny, ktoré svojim nezodpovedným prístupom krízu vyvolali, budú tmavé. My vo "východnej" Európe tušíme, na ktorom kontinente bude najtmavší fľak. A v severnej Amerike sa možno niekomu zatmie pred očami.

2 komentárov

Komentár od uživateľa pefu [Návštevník]
clovece
keby to nevyvolali v USA, vyvolali by to v Francuzksu alebo tu. lebo princip je vsade rovnako chory a kazda krajina/jednotlivec/politik je ku krokom, ktore krizu sposobili,rovnako nachylny. to ze teraz v poslednom odstavci odstrelujes sev. Ameriku, je iba preto, ze je konecne dovod zautocit na najuspesnejsieho, po com ti menej uspesni (myslim krajiny) uz dlho tuzia.
a cinie?
04. 03. 09 @ 23:56
Komentár od uživateľa Lubo kacalka [november] Email
Otazka znie, su USA naozaj najuspesnejsie? Opakujuce sa chyby, naznacuju, ze prave pocit vlastnej uspesnosti ich polozil na kolena. Ich uspech spociva iba v tom, ze mali dostatocne velke pluca na nafuknutie megabubiny.
05. 03. 09 @ 09:29

Pridať komentár


Váš e-mail nebude na tomto webe zverejnený.

Vaša WWW-adresa bude zverejnená.
(Konce riadkou budú prevedené na <br />)
(Meno, e-mail & web)
(Povoliť, aby sne mohli užívateľa kontaktovať kontaktným formulárom (Váš e-mail nebude zverejnený.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos