Ďakujeme našim partnerom:


O financiách a o tom, čo sa za ne nedá kúpiť...

Diskusiu o zlepšovaní druhého piliera zabetónoval premiér...

06.05.2009 09:19

Mladí ľavičiari našli spoločnú reč s typickým pravicovým politikom. Pridajme k tomu ešte horúci ľad a studený oheň a máme tri zvesti o blížiacom sa konci sveta. Oheň je zatiaľ našťastie horúci a ľad studený, ale to prvé je už realitou...

Organizácia „Mladí ľavičiari“ sa pridala k ďalším mládežníckym organizáciám (KDMS, ODM, Mladí Liberáli, Nová Generácia) a spoločne zbierajú podpisy pre občianske združenie Sporiteľ za zachovanie súčasného modelu II. dôchodkového piliera.

Pikatné na tom je, že kým OZ Sporiteľ a ďalšie mládežnícke organizácie nájdeme stáť na pravej strane ulice, ľavičiarov by sme skôr hľadali po boku premiéra Roberta Fica. Šéf „Mladých ľavičiarov“ Róbert Sedlák však pripomenul, že nemajú partnera medzi existujúcimi politickými subjektami a voči R. Ficovi sa začali vymedzovať už vo chvíli, keď uzavrel koalíciu s HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Slotu. Ako sa uvádza vo vyhlásení ľavičiarov, snahu zmeniť odvody v neprospech druhého piliera považujú za „nesociálnu“ a preto sa pridali k akcii Sporiteľa.

Nuž, Robert Fico má vzácny dar, že zjednocuje nielen svojich priaznivcov, ale prekvapivo dokáže zjednotiť aj svojich odporcov a to bez ohľadu na politické tričko.

Vyjadrenie premiéra k postoju mladých ľavičiarov som nepočul. V pondelok som však na konferencii o dôchodkovom zabezpečení v Bratislave zachytil slová premiéra Roberta Fica o odporúčaní zástupcu Svetovej banky znížiť odvody v druhom pilieri a presunúť ich do prvého piliera. Premiéra trochu prekvapilo, že už nie je vo svojom názore sám.
Aj keď sa to možno nezdá, postoj mladých ľavičiarov a premiérové prekvapenie spolu trošku súvisia. Postoj k druhému pilieru je u mnohých akosi automaticky totožný s postojom k premiérovi. Žiaľ!

Tvrdiť, že druhý pilier nepotrebuje žiadne zmeny, je pomerne nešťastné. Žiaľ, masívnym útokom proti „zlým DSS-kám“ R. Fico doslova zabetónoval odbornú diskusiu o prípadných zmenách. Povedať dnes, niečo zlé na sporenie v druhom pilieri automaticky znamená byť označený za „Ficovca“. Poznám zopár vrcholových manažérov, analytikov i akademikov, ktorí majú voči druhému pilieru vecné výhrady. Svoj odborný názor však šíria iba v úzkej skupine a do krčmovej verejnej diskusie sa nezapájajú. Dobre vedia, že populizmus odbornosťou neprekričíš.

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár

Pridať komentár


Váš e-mail nebude na tomto webe zverejnený.

Vaša WWW-adresa bude zverejnená.
(Konce riadkou budú prevedené na <br />)
(Meno, e-mail & web)
(Povoliť, aby sne mohli užívateľa kontaktovať kontaktným formulárom (Váš e-mail nebude zverejnený.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos