Ďakujeme našim partnerom:


Poznámky publicistu

... a po nociach sa svietiť nebude

07.07.2009 10:21


Už je to jasné! Mestá a obce budú mať na svoje fungovanie menej peňazí ako očakávali.


Primátori a starostovia Žilinského kraja preto v pondelok zvolali do Martina tlačovú konferenciu, na ktorej médiá informovali o tom, že ministrovi financií adresovali otvorený list. Upozorňujú v ňom, že s okresanými príjmami neprežijú, keďže výber daní nenaplní ich pokladnice a očakávajú, že štát to bude riešiť.


V otvorenom liste, ktorý je výstupom z ich stretnutia, reagujú na daňovú prognózu výberu daní zverejnenú na stránke ministerstva financií a na jej možné likvidačné dopady pre mestá a obce.


Mestá a obce to vraj môže celkom ochromiť, okrem iného je ohrozená bezpečnosť ich obyvateľov, po nociach sa nebude na uliciach svietiť, mestské polície nebudú fungovať buď vôbec alebo len veľmi obmedzene... Primátor Žiliny Ivan Harman zdôrazňuje, štát bude musieť mestám a obciam nejako pomôcť: "Ak vláda je schopná prijať šrotovné, aby pomohla automobilkám, mala by hľadať aj spôsob, ako pomôcť samosprávam."


Isteže tak ako vláde a štátnym úradníkom možno vyčítať, že napriek kríze vôbec nešetria, sa to isté dá vytknúť aj mnohým primátorom a starostom. V čase, keď obecná pokladnica zíva prázdnotou, by si napríklad mohli odpustiť nové služobné auto.


Vyčítať teda možno aj vláde, aj starostom a primátorom.


Ešte aj dnes v 21. storočí však platí staré biblické: Kto si bez viny, hoď kameňom!


A aké sú reakcie ministerstva financií na otvorený list, ktorý dostalo zo Žilinského kraja?


Hovorca ministra Miroslav Šmál pre Slovenský rozhlas povedal, že samosprávy musia šetriť. "Pokles daňových príjmov v dôsledku finančnej krízy sa negatívne prejavuje nielen na štátnom rozpočte, ale aj na rozpočtoch samospráv. Je potrebné pristúpiť k úsporným opatreniam, samozrejme, v rámci možností."


Premiér Fico v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy prisľúbil, že vláda už v budúcom roku - napriek tomu, že pôjde o rok volebný - pristúpi ku konsolidácii verejných financií. "Chcem to zagarantovať," zdôraznil.


Inak a jednoduchšie povedané, samosprávy musia šetriť už v tomto roku, vláda až na budúci rok...


Celý problém má však ešte aj inú stránku. Okrem ekonomickej a finančnej aj rýdzo politickú.


Upozornili naň totiž primátori a starostovia z toho najslovenskejšieho kraja a nie napríklad primátori Komárna, Moldavy nad Bodvou či Kráľovského Chlmca, v ktorých prevažne žijú obyvatelia maďarskej národnosti alebo primátori povedzme Sniny, Humenného či Medzilaboriec, kde zasa žijú Rusíni.


Som rád, že na problém upozornili primátori rýdzo slovenských miest. Neurobili to len za seba, ale za všetky mestá a obce na Slovensku.


Už si viem predstaviť, čo by bolo, keby tak napríklad urobili primátori miest s väčšinovým maďarským obyvateľstvom.


Premiér Fico by na tlačovkách chrlil síru, donekonečna by opakoval, že primátorov v bezprecedentnom útoku na slovenskú vládu podporujú politické sily spoza Dunaja a je možné, že by zvolal aj radu obrany štátu...

3 comments

Comment from: Michal [Visitor]
Veľmi zaujímavý postreh. Mňa však trápi, že mestá a obce sa naučili to čo na Slovensku každý, kto žije zo štátnych peňazí: pri prvej príležitosti natŕčať ruku.

Nechcem v tejto súvislosti otvárať tému platov primátorov, ale radní z veľkých miest ako Žilina či Martin majú platy, za aké v súkromnom sektore už treba prinášať riešenie.

Keď už sa na jednom mieste zišli toľké múdre hlavy, prečo nenavrhli riešenie: výpadok daní je X, chápeme situáciu a preto budeme šetriť a ušetríme zhruba X-Y a práve len Y eur potrebujeme doložiť.

Namiesto toho začnú bohapusto vydierať, zaplaťte lebo nebudeme svietiť alebo vezmeme učiteľom. To vážne nevidia vlastné rezervy? Skúste sa v piatok o 10-tej predpoludním dovolať na nejaký mestský úrad aj v Žilinskom kraji a zistíte, že sa už začal víkend.

Ešte aj miliardár Patrik Tkáč priznáva, že od vypuknutia krízy musí pracovať aj v piatky. Týmto neosúdruhom na radnici stačí natrčiť ruku?
07.07.2009 @ 10:52
Comment from: Peter Furmaník st. [Visitor]
Žiaľ, čitateľ Michal má pravdu. Naozaj je to tak, že štyri desaťročia úspešného budovania socializmu nás všetkých naučili jedno - natŕčať ruku a chcieť dačo zo spoločného. Primátori a starostovia nie sú v tomto smere žiadnou výnimkou.

Aj teraz...

Veď len skúšajú čo sa dá.
07.07.2009 @ 11:24
Comment from: Duri [Visitor]
Samosprávy vždy ťahali za kratší koniec. S výnimkou tých, ktorých predstavitelia boli spriaznení s vládnou mocou. "Svojim" pomáhal Dzurinda a pomáha aj Fico. A ako sa píše v blogu, práve preto, že vyšla iniciatíva zo Žilinského kraja, môžeme predpokladať, že im vyjde vláda v ústrety.
07.07.2009 @ 14:30

This post has 77 feedbacks awaiting moderation...

Leave a comment


Your email address will not be revealed on this site.

Your URL will be displayed.
(Line breaks become <br />)
(Name, email & website)
(Allow users to contact you through a message form (your email will not be revealed.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos