Ďakujeme našim partnerom:


Poznámky publicistu

Ostrovy nekonečnej blaženosti? 2. časť

01.10.2009 21:06

Nie nadarmo sa vraví, že všetko má svoj koniec a teda aj raj sa musí dakedy skončiť. Aspoň teda pozemský raj.


Nedávno som o tom písal v poznámke nazvanej Kríza: Ostrovy nekonečnej blaženosti?


Napísal som v nej aj o tom, že pred časom sa stretli ministri financií členských krajín EU, aby sa dohodli na regulácii celého finančného sektora, pričom medzi základné body regulácie zaradili obmedziť odmeňovanie bankových manažérov. Britský minister financií Alistair Maclean Darling k tomu pridal aj návrh, aby sa zaviedli prísne sankcie pre tzv. daňové raje. V jednom zo spoločných vyhlásení ministrov financií sa uvádza, že regulácia je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo opakovaniu finančnej krízy.


V poznámke som citoval aj slová amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý vo svojom vyjadrení na margo daňových rajov nazval daňový systém Kajmanských ostrovov najväčším podvodom, aký bol kedy zaznamenaný, doslova: the biggest tax scam on record.


A dnes ponúkam pokračovanie poznámky k daňovým rajom.


Ukazuje sa totiž, že boj s globálnou finančnou krízou si žiada činy a nie prázdne slová. Hlavy štátov, ale najmä premiéri, ministri financií i centrálni bankári krajín EU sa v posledných mesiacoch stretli kvôli kríze už nespočetnekrát, no veľa toho nikdy nevyriešili.

Naozaj to bude tak, že namiesto siahodlhých rečí treba rázne činy.

Svetové tlačové agentúry oznámili, že francúzske banky od marca budúceho roka zatvoria všetky svoje pobočky v tzv. daňových rajoch. Predstavitelia bánk sa tak rozhodli po dnešnom stretnutí s prezidentom Nicolasom Sarkozym.

Slovom, prvá lastovička.

Hovorí sa síce, že jedna lastovička leto nerobí, ale v čase krízy je vždy lepšia jedna lastovička než prázdne reči...

3 komentárov

Komentár od uživateľa Michal [Návštevník]
Hm. Keď sa dohodnú traja obchodníci, že ten štvrtý - lacnejší kazí ich biznis (zisky) a treba sa proti nemu postaviť, tá istá EÚ to nazve kartelovou dohodou a obchodníkov prísne potrestá. Keď sa však dohodnú štáty - už nejde o kartel a prísny prehrešok voči hospodárskym pravidlám?
02. 10. 09 @ 08:28
Komentár od uživateľa Peter Furmaník st. [Návštevník]
Naozaj je to tak a čitateľ má pravdu v tom, že EU prísne trestá kartelové dohody, napokon je to správne; inou otázkou je už dohoda štátov... Ale aj sama EU je vlastne takou kartelovou dohodou v istom zmysle slova... Pointa je však v niečom inom. Dúfam, že každý musí súhlasiť s tvrdením, že práve tzv. daňové raje sa výraznou mierou pričinili o to, že kríza nabrala také obludné rozmery aké nabrala. A preto treba proti tzv. daňovým rajom bojovať. Jedna vec sú však slovné deklarácie a jedna vec sú konkrétne kroky. A to rozhodnutie francúzskych bánk by mohli nasledovať aj banky v iných európskych krajinách.
02. 10. 09 @ 10:33
Komentár od uživateľa Miňo [Návštevník]
Je to jednoduché riešenie. Stačí málo a banky by všetky daňové raje ľahko odrovnali. Iná vec ale je, či to chcú urobiť. Veď práve vďaka daňovým rajom si banky generujú obrovské zisky...
02. 10. 09 @ 16:50

Pridať komentár


Váš e-mail nebude na tomto webe zverejnený.

Vaša WWW-adresa bude zverejnená.
(Konce riadkou budú prevedené na <br />)
(Meno, e-mail & web)
(Povoliť, aby sne mohli užívateľa kontaktovať kontaktným formulárom (Váš e-mail nebude zverejnený.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos