Ďakujeme našim partnerom:


Poznámky publicistu

Daň z fúzov alebo ankety o absurdnostiach?

26.01.2010 11:48

Občas ma celkom príjemne zabavia všelijaké tie ankety o najabsurdnejší bankový poplatok. Najmä v poslednom čase akoby sa s nimi vrece roztrhlo.


Čudujem sa však, prečo nik nezorganizuje anketu o najabsurdnejší poplatok, ktorý štát zhrabne trebárs vo forme dane.


Z histórie sú známe rôzne absurdné dane, napr. ktorýsi stredoveký panovník zaviedol daň z fúzov. Dnes si už presne nepamätám, ktorý to bol.


V súčasnosti možno z istého hľadiska považovať za takúto absurditu aj koncesionárske poplatky, ktorými občania prispievajú na existenciu verejnoprávnych médií - Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. Aj keď sú to koncesionárske poplatky, v konečnom dôsledku je to istá forma dane.


Koncesionárske poplatky platia všetci, teda aj tí, ktorí Slovenský rozhlas a najmä Slovenskú televíziu vôbec nesledujú.


To by ešte nebolo to najhoršie.


Absurdnejšie je podľa mňa to, že ich musia platiť aj tí, ktorí bývajú na územiach nepokrytých signálom Slovenskej televízie. Nehovorím, že tých území je na Slovensku veľa, ale sú také miesta, kde sa Slovenská televízia objektívne nedá sledovať.


Úprimne povedané, sú to šťastlivci, ktorí obývajú tieto neveľké územia. Závidím im. Absurdné je ale to, že za sledovanie Slovenskej televízie aj oni musia platiť.


NAMIESTO POINTY


Písanie tejto glosy radšej rýchlo ukončím. Ešte by som tých hore mohol svojimi úvahami navnadiť, aby zaviedli trebárs už spomínanú daň z fúzov. Alebo aby o nej aspoň začali uvažovať.


To by som si ale dal!


Ja sám totiž nosím fúzy už dobrých 35 rokov.


Ale pri absurdnostiach našej legislatívy by bolo celkom možné, že daň z fúzov by napokon museli platiť aj tí, čo fúzy nemajú, lebo ich jednoducho nechcú mať. A napokon by platiť museli aj ženy, ktorým fúzy nie a nie vyrásť...


Bolo by to rovnako absurdné ako s tou Slovenskou televíziou.

3 comments

Comment from: ondrej [Visitor]
By som len doplnil, ze STV sa objektivne neda pozerat aj na miestach, kde je jej signal vyborny...
05.01.2010 @ 10:14
Comment from: Andrea [Visitor]
Koncesionárske poplatky majú v sebe viacero absurdných prvkov. Minimálne by som očakávala, že počas krízy budú klesať, keďže klesajú aj príjmy ostatných médií z reklamy a tak sa verejnoprávne médiá ocitajú v lepšej pozícií pre pomoc štátu, čo deformuje trh.

Navyše manažéri verejnoprávnych médií ospravedlňujú každý neúspešný program tým, že ide o službu verejnosti, kde nie je dôležitá sledovanosť/počúvanosť. Pokiaľ však prinesú nechutný masový program nízkej úrovne - tiež je to OK, lebo musia mať aj úspešné programy.

Bežný človek tak nemôže vedieť, čo vlastne má od verejnoprávnych médií očakávať. Akurát vie, že musí platiť, lebo poruší zákon.
05.01.2010 @ 21:08
Comment from: Dušan [Visitor]
Nie je to zlý úlet.Osobne by som navrhoval aj daň zo všetkých tých piersingov a iných ozdôb, ktoré nosia mladí v pubertálnom veku v nose, v ušiach, na jazyku atď. Samozrejme, že by tú daň neplatili oni, ale ich rodičia. Štátna kasa by zmohutnela a kríze by sme sa zase o čosi vzdialili.
06.01.2010 @ 12:45

This post has 563 feedbacks awaiting moderation...

Leave a comment


Your email address will not be revealed on this site.

Your URL will be displayed.
(Line breaks become <br />)
(Name, email & website)
(Allow users to contact you through a message form (your email will not be revealed.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos