Ďakujeme našim partnerom:


Poznámky publicistu

Od eurocentov k vlastenectvu: Keď politik chce byť v médiách

13.02.2010 13:08


A už je to tu! V slovenskom parlamente je opäť návrh zákona, ktorým by sa obmedzilo používanie drobných - jedno, dvoj a päťcentových mincí.


Predkladateľom - tak ako aj pri minuloročnom pokuse - sú opäť poslanci Slovenskej národnej strany (SNS). V záujme objektívnej pravdy treba ale uviesť, že ich populistický návrh (vypracovaný v snahe zapáčiť sa pospolitému ľudu) zrejme ani tentoraz nebude mať veľa šancí.


V týchto dňoch sa proti nemu ostro postavilo najmä Ministerstvo financií SR, ktoré vypracovalo zamietavé stanovisko k návrhu novely zákona o cenách od poslanca Jozefa Ďuračku (SNS), na základe ktorej by sa konečné ceny platené v hotovosti mali matematicky zaokrúhľovať na celých päť centov.


Podľa stanoviska ministerstva takýto návrh môže mať výrazne negatívny psychologický efekt na obyvateľstvo. Pri zaokrúhľovaní cien totiž väčšina ľudí podvedome predpokladá, že je to v ich neprospech.


Spolu s obavami zo zvyšovania cien by to v značnej miere mohlo synergicky pôsobiť na vnímanú mieru inflácie, ktorá je často faktorom budúceho vývoja cien.


A nielen to. Národná banka Slovenska prednedávnom informovala, že pravdepodobne už čoskoro vyrazí ďalšie milióny kusov najmenších eurových mincí - cca 30 miliónov kusov jednocentových a 50 miliónov kusov dvojcentových mincí.


Výkonná riaditeľka NBS pre oblasť platobného styku a peňažného obehu Milena Koreňová ešte začiatkom roka spresnila, že centrálna banka musí k razbe nových mincí pristúpiť "v záujme zabezpečenia plynulého a bezproblémového peňažného obehu".


Drobných mincí sa aspoň nateraz nezbavíme. Zato o poslancoch SNS a najmä o Jozefovi Ďuračkovi sa hovorilo o všetkých médiách.


A presne o to išlo.


"Hrdým národniarom" to nevyšlo ani s tzv. vlasteneckým zákonom. Na podporu zákona, ktorý by mal z každého občana Slovenska urobiť hrdého vlastenca, chýbala v parlamente podpora.


Našťastie.


Ono je totiž tak, že stačí si len pripomenúť nedávne dejiny. Socialistický režim chcel mať z každého občana triedne uvedomelého pracujúceho a navyše bezvýhradného ateistu a internacionalistu.


Nevyšlo to.


Po novembri ´89 sa to zmenilo. Zrazu každý na Slovensku chcel byť katolíkom veriac, že sa z toho podarí vytĺcť dajaký kapitál. Trebárs dobré teplé miestečko v štátnej správe.


A tak sa ku katolicizmu hlásili ateisti aj nepokrstení, ale aj veriaci z iných cirkví, len aby si ich, ako sa prežehnávajú v katolíckom kostole, niekto všimol...


Od novembra ´89 už prešiel nejaký ten rok.


A teraz poslanci z SNS chcú presadiť, aby každý občan Slovenska - bez ohľadu na národnosť - bol hrdým Slovákom. Našťastie, aj väčšina z tých, čo si píšu do dokladov slovensku národnosť a cítia sa byť Slovákmi, SNS-kárske iniciatívy právom odmieta.


Ale nejde o to. Dôležité je, že sa o SNS opäť hovorí v médiách.


A pravdu má teta Beta z Nižnej Vyšnej, keď hovorieva, že sa blížia voľby a každá "drobotinka", aj výslovná hlúposť, je dobrá na to, aby sa politici zviditeľnili.


"Už od nepamäti platí," prízvukuje jazyčnica teta Beta, "že politik, bárs je aj ako poleno, je úspešný vtedy, keď ho často ukazujú v televízii..."

Komentár čaká na schválenie

Tento príspevok má 1 komentár ku schváleniu...

Pridať komentár


Váš e-mail nebude na tomto webe zverejnený.

Vaša WWW-adresa bude zverejnená.
(Konce riadkou budú prevedené na <br />)
(Meno, e-mail & web)
(Povoliť, aby sne mohli užívateľa kontaktovať kontaktným formulárom (Váš e-mail nebude zverejnený.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos