Ďakujeme našim partnerom:


Poznámky publicistu

Nemecko - grécke spory silnejú: Euro na ne doplatí!

26.02.2010 16:30

O budúcnosti eurozóny už pochybujú nielen radoví občania krajín Európskej únie, ale aj mnohí politici a analytici.

Dokonca aj luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je zároveň aj predsedom tzv. eurozóny ako neformálneho združenia štátov používajúcich jednotnú menu, otvorene povedal, že "menová únia nemôže dlho vydržať, ak priveľmi vzrastú rozdiely v platobných bilanciách jednotlivých krajín".


Podľa stratéga banky Sociéte Générale Alberta Edwardsa sú južné krajiny eurozóny natoľko chytené v pasci nadhodnotenej meny, že to povedie k skorému rozpadu eurozóny.


Celé roky neprimerane nízkych úrokových sadzieb v Grécku a ďalších krajinách spôsobili prehriatie a vysokú infláciu. "Preto každá pomoc, ktorú by sme poskytli Grécku, by len o trošku posunula aj tak nevyhnutný rozpad eurozóny... Po Grécku prídu ďalšie krízy - vo vnútri eurozóny aj mimo nej," zdôrazňuje Edwards.


Do dlhého radu tých, ktorí už nevidia perspektívu eura a eurozóny, sa najnovšie postavil aj svetoznámy finančník George Soros. Pre denník Financial Times povedal, že priovizórna pomoc zo strany eurozóny by mohla Grécku pomôcť, v hre však zostávajú ďalšie krajiny - Španielsko, Portugalsko, Taliansko a Írsko. Na pomoc pre ne už zrejme nezostane.

"Aj keby Grécko prežilo, budúcnosť eurozóny je otázna," zdôrazňuje George Soros.


Najhoršie na celej veci je, že udalosti okolo eura a vysokého štátneho dlhu Grécka nadobúdajú čoraz viac politický rozmer.


Dôkazom toho sú aj vyjadrenia nemeckého ministra hospodárstva Rajnera Brüderleho, podľa ktorého dlhová kríza v Nemecku by mohla donútiť nemecké banky k ďalším odpisom. Situácia, v ktorej sa nemecké banky momentálne nachádzajú, je veľmi zložitá.

Nemecko už fakticky stojí na prahu úverovej krízy a ďalšie vyhrocovanie situácie v Grécku by podľa Brüderleho už mohlo v Nemecku spustiť vlnu problémov.


Minister ďalej dodal, že pokiaľ by vyhlásila štátny bankrot čo len jediná krajina eurozóny, znamenalo by to kolaps celého systému.


Skutočnosť, že finančná kríza už prerastá do krízy politickej, potvrdzuje aj reakcia gréckej strany. Podpredseda vlády Theodoros Pangalos ostro zareagoval na požiadavky Nemecka, aby vláda v Aténach zaviedla čím prísnejšie úsporné opatrenia a najmä aby sa dodržovali..


Theodoros Pangalos sa proti silnejúcemu tlaku Nemecka, ktoré by na finančnej záchrane Grécka beztak nieslo rozhodujúci podiel, ohradil a odvolal sa na úlohu Nemecka v druhej svetovej vojne.


Priamo a bez servítky obvinil Nemecko z toho, že Gréci sa od Nemcov nikdy nedočkali adekvátneho odškodnenia za vojnové zločiny fašistov. A na to vraj neslobodno zabudnúť!
Nemci si podľa Pangalosa odniesli grécky majetok a nikdy ho nevrátili. "To je vec, ktorou sa teraz treba zaoberať!" zdôraznil podpredseda gréckej vlády a nepriamo dodal, že Nemci sa preto nemajú ošívať pomôcť Grécku teraz, keď je s ním zle.


Mediálna vojna Grécko - Nemecko vyhrocuje názory radových Nemcov na prípadnú pomoc Grécku a ďalším krajinám eurozóny. Väčšina obyvateľov Nemecka je presvedčená, že Grécko aj tak už celé roky podporujú cez systém subvencií, ktorými disponuje Európska únia.


Množstvo Nemcov si zároveň a nie celkom neoprávne - myslí, že ich krajina z tejto pomoci nič nemá.


Zložitú situáciu ešte viac vyhrocuje aj udalosť, ktorá s témou súvisí len okrajovo: rokovania Islandu s Veľkou Britániou a Holandskom o islandskom dlhu (viac ako 5 miliárd USD) opäť stroskotali.


Celé to súvisí so začiatkom svetovej finančnej krízy, ktorá pred časom veľmi tvrdo zasiahla islandské banky. Vďaka krachu jednej z nich (Icesave) prišli britskí a holandskí občania o spomínaných viac ako päť miliárd. Rovnako ako Británia tak aj Holandsko oficiálne požaduje splatenie celej čiastky, ktorá predstavuje polovicu HDP celého Islandu!


Tohtotýždňové rokovania však opäť k ničomu neviedli a Holanďania sa nijako netaja tým, že už majú plné zuby svojho doplácania na iné krajiny...


Aj keď udalosť táto súvisí s grécko - nemeckými ťahanicami len nepriamo, je viac ako signifikantná. Práve Holanďania totiž pred niekoľkými dňami povedali euru rázne nie.


Podľa aktuálneho prieskumu, ktorého výsledky zverejnil renomovaný denník De Telegraaf, grécka kríza výrazne podkopala dôveru Holanďanov v jednotnú európsku menu. Boja sa, aby zadĺžené Grécko nestrhlo do vážnych problémov i ďalšie krajiny EÚ.


Z prieskumu vyplýva, že viac ako 90 percent (!) Holanďanov je za to, aby Holandsko spolu s Nemeckom odišlo z eurozóny a obe krajiny sa čím skôr vrátili k pôvodným menám, teda ku guldenu a marke.


Podobný názor vyjadrilo v prieskume nemeckej spoločnosti TSN Emnid až 67 percent Nemcov, ktorí odmietajú akúkoľvek finančnú pomoc svojej krajiny zadĺženému Grécko. Ak by sa z eura vďaka gréckym problémom mala stať slabá mena, až 46 percent Nemcov by bolo za urýchlené znovuzavedenie nemeckej marky!


Budúcnosť eurozóny je čoraz černejšia...

3 komentárov

Komentár od uživateľa Miňo [Návštevník]
Zaujímavé je tiež sledovať, ako sa bude vyvíjať postoj Slovenska k perspektívam eura a eurozóny (na pozadí blížiacich sa parlamentných volieb). Za zmienku stojí aj to, že niektoré krajiny EU, napr. Poľsko, Maďarsko a niektoré z pobaltských štátov, si zatiaľ v určitom časovom horizonte plánujú vstup do eurozóny, akoby sa ich terajšie problémy ani netýkali...
26. 02. 10 @ 16:17
Komentár od uživateľa prešpurský burcsák [Návštevník]
celý fígeľ je v tom, že terajšie problémy eurozóny, vrátane toho, že bude treba finančne sanovať zadĺžené Grécko, sa týkajú krajín eurozóny, nie však jej potenciálnych členov....
26. 02. 10 @ 16:34
Komentár od uživateľa PhDr. Peter Furmaník [Návštevník]
K predchádzajúcim dvom komentárom k môjmu príspevku: obaja pisatelia majú pravdu, ale medzitým sa opäť začali diať aktuálne veci, ktoré ešte viac miešajú karty: Po prvé, významné spotrebiteľské združenia v Grécku už vyzvali na bojkot nemeckých výrobkov, po druhé, niektoré nemecké banky oznámili, že už nebudú investovať do gréckych dlhopisov a po tretie, medzitým sa niekoľko významných amerických hedžových fondov dohodlo na spoločnom útoku voči euru slabnúcemu vďaka dlhovej kríze otriasajúcej celou eurozónou.
26. 02. 10 @ 17:26

Tento príspevok má 1 komentár ku schváleniu...

Pridať komentár


Váš e-mail nebude na tomto webe zverejnený.

Vaša WWW-adresa bude zverejnená.
(Konce riadkou budú prevedené na <br />)
(Meno, e-mail & web)
(Povoliť, aby sne mohli užívateľa kontaktovať kontaktným formulárom (Váš e-mail nebude zverejnený.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos