Ďakujeme našim partnerom:


Poznámky publicistu

Je Európa silná alebo neistá?

13.07.2015 12:26

Pondelok, 13. júna 2015, cca 10:15 hod. Sledujem správy zo svetových tlačových agentúr, zaujali ma hneď dve. A to aj preto, že som len neskoro v noci dopísal dnešný komentár týždňa pod názvom Kto pôjde so mnou do Bruselu vyťať každému zo dve po papuli? (Týždeň vo financiách očami komentátora). V komentári som písal o tom, že Európa sa teraz nachádza na rázcestí, z ktorého nevie odkiaľ a kam vykročiť a že je v takom zúboženom stave, v akom nebola ani pred 2. svetovou vojnou.

Deptajú ju najmä témy všetkých tých Grexitov, Brexitov, Finxitov a podobne.

A prečo ma z dnešných ranných správ zaujali práve tie dve?

Tá prvá sa totiž týkala vyjadrenia predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza (kandidoval za nemeckú sociálnu demokraciu SPD), podľa ktorého budúcnosť Európy je neistá a celý európsky projekt balansuje na hrane. Schulz to povedal vo chvíli, keď lídri krajín eurozóny bojovali s gréckym premiérom Tsiprasom. Len pripomeniem, že Schulz ako predstaviteľ sociálnej demokracie je jedným z mála vrcholových politikov EÚ, ktorý nikdy nezaváhal v presvedčení, že Európa je povinná Grécku pomôcť a na všetky otázky týkajúce sa možného bankrotu Grécka či jeho odídenia z eurozóny a EÚ vždy odpovedá rovnako: "To nie je téma! Takáto alternatíva ani neprichádza do úvahy, o tom sa nebudeme rozprávať."

Vzápätí prišla druhá správa: Lídri eurozóny po únavnom 16-hodinovom maratóne rokovaní, ktoré prerušili len občasné “technické prestávky” a separátne rokovania, v ktorých okrem Tsiprasa takmer nikdy nechýbala nemecká kancelárka ani francúzsky prezident, sa dohodli na záchrane Grécka.

Viac ako text samotnej dohody ma zaujali reakcie účastníkov rokovacieho maratónu, ktoré sa vďaka sociálnym sieťam Google plus, Facebook, Twitter a ďalším okamžite rozleteli do celého sveta.

Za všetkých spomeniem luxemburského premiéra Xaviera Bettela, ktorý konečný výsledok rokovaní okomentoval a prostredníctvom siete Twitter oznámil svetu slovami: Europe is strong. Európa je silná. Je silná, lebo sa dokázala dohodnúť.

Feedback awaiting moderation

This post has 892 feedbacks awaiting moderation...

Leave a comment


Your email address will not be revealed on this site.

Your URL will be displayed.
(Line breaks become <br />)
(Name, email & website)
(Allow users to contact you through a message form (your email will not be revealed.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos